Svensk censur: Dansk øletikette er for vovet

Svensk censur: Dansk øletikette er for vovet

af: TV2 Business 18-04-2013

Systembolaget har censureret etiketten på en øl fra Amager Bryghus. „Fjollet formynderi‟, lyder det fra det danske bryggeri

 

I Sverige bestemmer et centralt udvalg under Systembolaget (det svenske statsmonopol på detailsalg af alkohol, red.), om etiketter på alkoholiske drikke kan godkendes til salg.

Og det udvalg har forkastet en øletikette til en sød, belgisk ale fra det danske bryggeri Amger Bryghus ved navn ‚Lust‛.

– I Sverige må man ikke forbinde seksuel succes med alkoholindtag, så vores etikette var for vovet, siger Henrik Papsø, kommunikationschef i Amager Bryghus, til tv2.dk.

– Vi synes, det er lidt fjollet og ret formynderisk, for det er jo kun voksne mennesker over 20 år, der kan købe øllen i Systembolaget – det er ikke noget, vi markedsfører til børn, fortsætter Henrik Papsø, som ikke kan finde andre ord for den svenske indblanding end ‚censur‛.

Pressechef for Systembolaget, Lennart Agén har overfor Sydsvenskan henvist til den svenska alkohollov, og han udtaler:

Henrik Papsø, kommunikationschef i Amager Bryghus.„I den aktuelle sag har vi bedømt udfra et helhedsperspektiv, at etiketten og navnet ‚Lust‛ tydeligt kan forbindes med sex, kærlighedslyst og sexuel succes.‟

Etikettens tekst, som Henrik Papsø har forfattet, er ligesom det tegnede billede af en yppig kvinde blevet fjernet fra den svenske version af ‚Lust‛-øllen.

„Det er ikke censur‟

Ifølge Henrik Papsø har Amager Bryghus og Systembolaget igennem længere tid været i dialog om, hvordan øletiketten til ‚Lust‛ kunne redesignes til det svenske marked.

Bryggeriets forslag var en etikette med et sort ‚Censur‛-mærkat henover, men det afviste svenskerne, da de ikke mener, det er censur, at de følger den svenske lovgivning, fortæller Henrik Papsø.

Alle vil have den danske etikette

‚Lust‛ fra Amager Bryghus er også solgt til Norge, Italien, Spanien og Australien – med den oprindelige etikette.

– Nu hvor sagen er kommet i de svenske medier, har vi fået mange henvendelser fra svenske ølfans, som vil have fat i en oprindelig etikette. I weekenden tager vi til ølfestival i Malmø, hvor vi tager oprindelige ‚Lust‛-etiketter med til evt. interesserede, fortæller Henrik Papsø.

Ubetalelig reklame

Han siger også, at det amagerkanske bryggeri egentlig er glad for al den omtale, etikettesagen har skabt, selvom det har kostet dem lidt ekstra ressourcer i redesign og omtrykning.

– Det er jo en omtale, vi aldrig selv ville kunne have genereret, men vi ved så ikke, hvordan det vil påvirke vores salg. Det kan da godt være, vores svenske sending bliver af hylderne lidt hurtigere end den ellers ville have gjort, slutter Henrik Papsø.

Øllen kan købes i de svenske butikker fra maj måned.